Wakacji czas
Podczas słonecznych dni coraz chętniej spędzamy wolny czas poza domem, wybierając różne aktywności takie jak spacery, wycieczki piesze czy sport. Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie i doskonale wpływa na zachowanie naszego ciała w dobrej kondycji. Nie zapominajmy jednak o właściwym zabezpieczeniu naszej skóry przed negatywnym działaniem słońca, które w nadmiarze szkodzi i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia!
Promieniowanie UV rodzaje
Promieniowanie UV, które dociera na powierzchnię naszej planety dzielimy na 3 rodzaje:
- UVA (95% promieniowania, obecne przez cały rok, niezależnie od pogody)
- UVB (5% promieniowania, silne działanie rumieniotwórcze)
- UVC (praktycznie w całości zatrzymywane przez warstwę ozonową)
Wg klasyfikacji Thomasa Fitzpatricka (tzw. The Fitzpatrick Skin Type) istnieje 6 różnych fototypów skóry, od bardzo jasnego do ciemnego. Im jaśniejsza karnacja tym skóra takiej osoby narażona jest bardziej na oparzenia słoneczne, które w późniejszym czasie mogą skutkować nowotworem skóry! Dlatego podstawowa zasada korzystania z letnich kąpieli słonecznych to rozsądek oraz dobra ochrona przeciwsłoneczna.
Jak uchronić się przed poparzeniem słonecznym?
- Przede wszystkim zaprzyjaźnij się z kremem przeciwsłonecznym! Nakładaj odpowiednią ilość preparatu na wszystkie odkryte miejsca na ciele, nie zapominając o regularnym powtarzaniu tej czynności co 2 h oraz po kąpieli w wodzie, wycieraniu ręcznikiem czy zabawach w piasku. Krem nakładaj zawsze 20 minut przed wyjściem na plażę.
- Nie używaj przeterminowanych filtrów oraz takich, których symbol PAO (otwarty słoiczek z tyłu opakowania, informuje nas o zdatności produktu kosmetycznego od momentu otwarcia, podawane w miesiącach) informuje nas, że krem jest otwarty już zbyt długo. Takie kremy nie zapewnią Ci odpowiedniej ochrony!
- Unikaj bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie UV w godzinach największego nasłonecznienia, czyli w godzinach okołopołudniowych (11:00-15:00), ten czas lepiej spędzić w cieniu.
- Pamiętaj o nakryciu głowy (czapka, kapelusz) oraz przewiewnej odzieży, która nie obciera i nie odparza naszej skóry.
- Pij dużo wody, odpowiednie nawodnienie podczas upałów jest bardzo ważne.
- Dzieci do lat 3 nie powinny być narażane na bezpośrednie działanie słońca!
- Regularnie kontroluj swoje znamiona, odwiedzaj swojego dermatologa w celu badania dermatoskopowego.
Słońce, choć w nadmiarze szkodliwe, odpowiada także za wiele istotnych procesów zachodzących w naszym ciele m.in. synteza witaminy D, poprawia nastrój, relaksuje i odpręża. Najważniejsze to zachować umiar i przestrzegać podstawowych zasad, które obowiązują każdego w sezonie letnim.